על משא ומתן במרחב סגור ופתוח

המו"מ בין ישראל לפלסטינים הינו מו"מ שנתקע כל פעם מחדש ולא על בסיס הקשיים, אלא על בסיס הרצון של הצדדים לא להתקדם וזאת שכל צד ירגיש שהוא השיג מקטע היסטורי. מבחינת ציר הזמן, אפשר להבחין כי הזהות המזרח תיכונית ביסודה הינה דומה והיווצרותה של הלאומיות המזרח תיכונית הינה יצירה מודרנית, אכן אפשר להבחין באזורים מסויימים בעלי סמני זהות ייחודים, כמו: מצרים המודרנית של מחמד עלי פאשא, באזורים מסויימים בלבנון ובסוריה, שהיו בעלי זהות דתית מסויימת (נוצרים קתולים בלבנון, דרוזים בסוריה ובלבנון), אבל אלו היו בטל בשישים, ביחס אל המרחב שבמהותו היה אסלאמי במהלך של יותר מאלף שנה (עם הפרעה מינורית של של שלטון צלבני באזור). אפשר להבחין בין קווי דמיון בין הזהות הדתית-לאומית של העולם היהודי לבין זה של העולם האסלאמי ולדעתי, הסיבה נובעת בשל המהות הייחודית של שתי הדתות הללו, שהן דתות טוטאליטריות שנכנסות לכל אספקט מסוים של החיים של המאמין עצמו.

5 לירות ישראליות

חמש לירות ישראליות , מצד אחד אפשר לראות את הרעיון של היהודי המתחדש בארצו ומצד שני השימוש בסימבולים מעברה המיתי של החברה הישראלית

מלחמות האזרחים האזוריות, בשלהי האימפריה העות'מאנית הביאו לקטיעתו של המרחב ויצירת זהויות מקומיות שהועצמו אם בשל גלי ההגירה השונים שעברו על המרחב של המזרח התיכון ואלו לוו ביסודם במלחמות אזוריות בלתי פוסקות. אחד המאפיינים של אותו מאבק היה חזרה אל הזהויות העתיקות של המרחב (ישראליות אל מול כנעניות, פניקיות, פרעוניות ועוד) ואלו נוצקו אל מהות הזהות של המרחב עצמו וזאת כחלק ממאבק של מלחמת אזרחים מקומית. אם מסתכלים על המפה של המזרח התיכון, אפשר להבחין, כי היצירה המדינית שלו הינה מדומיינת ביסודה וזאת לאור קווי הגבול השונים במרביתו של המרחב המזרח תיכוני ואלו בנויים על בסיס של קווי גבול ישרים שנמתחו במשרדי המושבות הקולוניאלים השונים.

אם מסתכלים ממעוף הציפור אפש להבחין כי, הסכסוך הישראלי פלסטיני, על הארץ בנוי על שני נדבכים מרכזיים: הראשון מדינת ישראל רואה בכל הסכם מדיני עם שכנותיה, כהכרה במציאות המדינית שבו מדינת ישראל הינה ישות מדינית, השנייה הינה שמדינת ישראל מוכנה לפשרות, בעוד הערבים מחפשים את הצדק ההיסטורי (ואני תמיד שואל מהו צדק לאור הפרשנויות הרבות שלו). ההסכם שבין מדינת ישראל ובין מצרים והממלכה הירדנית, הינו שכזה, שבו השכנים של מדינת ישראל היו אלו שהרוויחו יותר מעיסקת השלום בין המדינות השונות. היוצא מן הכלל בשורות ההסכמי השלום, הינו סדרת ההסכמים של מדינת ישראל עם הפלסטינים, לא נבע בגלל הצורך של מדינת אלא בשל לחצים שהופעלו עליה, אם על ידי אירופה ואם על ידי ארה"ב וזאת כדי, שהם יכולו לקדם את המדיניות שלהם במזרח התיכון ובשל התלות של המערב בנפט המזרח תיכוני ובמיוחד לאור הריקוד המיוחד של שבעת האחיות (שבעת יצרניות הנפט הגדולות בעולם), באותה מערכת יחסים מיוחדת.

מערכת הקשרים של שבעת האחיות עם מדינות המפרץ הפרסי השונות

מערכת הקשרים של שבעת האחיות עם מדינות המפרץ הפרסי השונות

בזמן כתיבת שורות אלו המו"מ בין ישראל ובין הפלסטינים, נקלע לאחד המשברים הרבים שלו. השוני במשבר הנוכחי, מכל המשברים האחרים הינו, כי משבר זה מבוסס על חוסר אמון של שני הצדדים. במשבר הנוכחי, ניתן להבחיןן כי  הקיצוניים בשני המחנות, הם אלו, שמכתיבים את טון הדיבור, של סינדול עצמי וזאת מתוך הבנה כי הם צודקים ולכן אין מקום לפשרה. חוסר הרצון של מר נתניהו לקבל החלטות ולהראות סימנים של מנהיגות (אשר נדרשים ממנהיג ובמיוחד במדינת ישראל), החליט לשחרר אסירים במקום להקפיא את הבנייה. אני אישית דווקא, מסכים עם הקביעה של מר נתניהו, כי על הרש"פ להכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית וזאת מסיבות היסטוריות, אבל הכרה זאת חייבת לבא לידי ביטוי בהסכם הסופי ביסודו. מולם גם ידם של הפלסטינאים איננה חפה, אלא הם משתכרים כל פעם מחדש משכרון הכוח של המו"מ, שאיננו מחפש למצוא פיתרון, שעלולים להביא אותם דווקא להפסדם.

ירידתה של ארה"ב כמעצמה חד קוטבית והעברת השרביט לטובת מדינות אחרות, דברים אלו באים לידי ביטוי בניסיונות של ארה"ב להשיג עצמאות אנרגטית ולעבור לשימוש בגז כתור חומר מעבר בשימוש בתוצרי אנרגיה המושתתים על דלק מאובנים, אל סוג אחר של אנרגיה. דבר שיהפוך את המשק האמריקאי למשק המספק תצריכים ולא משק מבוסס ידע, דבר שהלכה למעשה יוריד את מעמדה שלך ארה"ב כמדינה מובילה בעולם, היות וההיסטוריה הוכיחה, כי מי שמוותר על יצירתו של הידע, יהיה האחרון במעמד ולא הראשון במעמד. אם מסתכלים על ההצעה הסעודית שזאת מבטיחה לישראל, יחסים מלאים וכלכליים עם מרבית המדינות הערביות והמוסלמיות (שרובן נמצאות בדרום מזרח אסיה איפה שמרבית ההשקעות כיום נמצאות) וזאת בתמורה לנסיגה מאוי"ש עם תיקוני גבול ומציאות פיתרון מוסכם על שני הצדדים לסוגיית הפליטים. אם מסתכלים על המפה של המזרח התיכון, יהיה אפשר להקים במרחב את גוש המזרח התיכון, שיהיה משקל נגדי לאיחוד האירופאי ובנוסף, הוא יעניק לישראל המון אפשריות לממש את הפוטנציאל הגלום במדינה הזאת וזאת במקום לשחק במשחק של חד גדיא המפורסם, שבו מחנות הקיצונים מנסים לשחק תמיד.

22 מחשבות על “על משא ומתן במרחב סגור ופתוח

 1. " אם מסתכלים על המפה של המזרח התיכון, יהיה אפשר להקים במרחב את גוש המזרח התיכון, שיהיה משקל נגדי לאיחוד האירופאי ובנוסף, הוא יעניק לישראל המון אפשריות לממש את הפוטנציאל הגלום במדינה הזאת."-לו יהי סיון ידידי היקר,אולם אני מאד פסימי לאור היכרות ארוכת שנים עם המצב בפועל באזורנו.

  לצערי הרב,יד אחת מנהלת מו"מ מטעם נהנתניהו ויד שניה מנסה לשלוט במפלגת הליכוד ולהשיב לרה"מ את השליטה ומול פייגלין,אלקין ודנון לא נראה שתהיינה החלטות דרמטיות על פשרות כואבות…

 2. מבט העל שלך על ההשפעות והטריגרים להתנהלות הפאטתית של המשא ומתן מעניין, והלוואי בקרב ההנהגה שלנו יהיו מי שיקראו את המאמר הזה, אך אני חוששת שרצונם של הפוליטיקאים משני הצדדים להתבצר בעמדתם נובע משיקולי אגו ולא משיקולי כדאיות, במיוחד מהצד הפלסטיני, ולכן סביר להניח שההצעה הסעודית לא תתקבל, עצם הרעיון לשחרר רוצחים שסביר להניח שיחזרו למעגל הדמים מטורף לגמרי, בעיקר שלא קיבלנו כלום עדיין כנגד, והכרוניקה נראית עד כה כמעט ללא תוחלת.

  • זאת התפיסה הבסיסית שלי, לדעתי ההצעה הסעודית תיכפה על הפלסטינים ואנחנו נאלץ לקבל אותה וזאת מתוך ההבנה כי העולם המערבי שלצערי הרב אנחנו וזאת במקום לייצר תרבות חלופית, לא מזרחית ולא מערבית … אבל זה אני

   • התרבות החלופית שאתה מייחל לה היא באמת מזרח תיכון חדש שבו אנחנו זונחים קצת את המערב ומואילים להיטמע יותר בסביבה תוך שמירה על העצמאות והעצמיות שלנו, אלא שכיוון שאנחנו גדלים על מנטרות של עם נבחר ועם לבדד ישכון למה להתאמץ לשנות תפיסה? אנחנו בהחלט יכולים להיות חזקים תוך שיתוף פעולה עם מדינות שתבנה את הכדאיות שבעניין, אלא שיש נגדינו כה הרבה שנאה מסביב שאני חוששת כאמור שזו תהיה אוטופייה

    • נאורה אני אוהד ליברפול אני רגיל לחלום, אני לא מבקש אוטופיה אני מבקש לחיות … אני לא חייה נאיווית שמניחה בנאיוויותה שאוהבים אותנו … אבל תמיד צריך לנסות, כי אם נפסיק אז מה החיים שווים 🙂
     חג אביב שמח נאורה

   • אנחנו תאבי חיים ולכן נמשיך לנסות, כי פשוט אין ברירה, אני רק מקווה כמוך שהנסיונות הבאים יהיו מפוקחים, לא יבזבזו את כל כלי המשא ומתן ברגע הראשון ללא תמורה, ויצפו למרחוק לשגשוג חברתית כלכלי ופוליטי.
    חג אביב שמח סיוון 🙂

 3. כבר לפני שנים כתבתי על זה. אני מדברת על העידן שלפני האינטרנט. על שנת 1990. פשוט קראתי בין השורות. מה שבטוח שמשתנים חדשים נכנסים למשווואה. בעיקר הג'יהאד העולמי וקבוצות פרו פלסטיניות באירופה וארצות הברית.
  אמממ… שכחת את התפיסה הפאן ערבית המצויה בלב העניין.

 4. הפונדמנטליזם נמצא בכל, זו משוואה פשוטה ככל שהמצב הכלכלי של עמים נמוך ורע כך יש השפעת דת מכל סוג, שמעדיפה להעמיק לאומנות ובדידות כדי לשמר כח.
  לא יודעת אם אצלנו המצב יותר טוב, אנחנו הרי מדינת הלכה.

  • נאורה ההיסטוריה הוכיחה דווקא שמרבית המהפכות התחילו, כאשר התחילו לפגוע במעמד הביניים, הקיצוניות איננה מחייבת ביסודה עוני אלא, במקרים רבים אלו הם קבוצות בתוך החברה שמנסות לשמר את הכוח שלהם בתוך החברה ולכן הם ימשכו למטה את החברה עצמה

   • הבעייה היא שמעמד הביניים אצלנו אפאטי ככל שמצבו ילך וירע, יצאו פעם לרחובות וזהו, לגבי השפעתן של קבוצות אלו בחתירה לשלום – אני לא בטוחה שהשלום והשיחות מעסיקות כרגע את הציבור בישראל נהפוכו יש התנגדות להמשך השיחות ובטח להחזרת מחבלים שהתחזקה אתמול אחרי הרצח של סנ"צ ברוך.

    • נאורה הבעיה, הינה במיוחד לאחר כמעט ארבעה עשורים של שלטון מפלגת הליכוד הליברלית, מעמד הביניים הישראלי נעלם ונהרס ואם בשל שיטות כלכליות שכבר נעלמו מן התפיסות הכלכליות. אכן, כן הרצח בא בנקודת זמן לא טובה עבור הפלסטינים ובמיוחד עבור שיחות השלום בישראל. אבל הלכה למעשה הדיל כבר נחתם ועכשיו הגיע הזמן לשלם את המחיר שהחלילן ביקש.

     • אני מקווה שהציבור בישראל לא יופתע ושחרורו של פולארד אם יהיה לא יסמא את עיני שוחרי השלום שאני אגב בתוכם, רב הנסתר על הגלוי, ובמקביל במישורים אחרים האיש המגוחך עם הבלורית ממשיך להיות השוט של נתניהו כדי לרוצץ לגמרי את הגולגולת של מעמד הביניים. 4 עשורים המפלגה הזו בשלטון ואנו הולכים מדחי אל דחי.

      • לא נראה שאף אחד יופתע מהשחרור של פולראד, לי דווקא נראה שהציבור בישראל ובמיוחד ממחנה הימין יופתע מהמחיר שהוא יצטרך לשלם 🙂 עבור עבודת החלילן

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s